Изведнъж получих световъртеж. Защо?
Усещането за световъртеж може да настъпи при рязко изправяне или вдигане на глава, при промяна в атмосферното налягане, при злоупотреба с алкохол и дори при страстна целувка
Последното учените обясняват с отделения при силни емоции адреналин, който предизвиква спазъм в съдовете и временно се намалява кръвоснабдяването на мозъка. Подобна е реакцията на организма и при голям стрес. Световъртеж (вертиго) може да се появи не само след психическо, а след тежко физическо натоварване. Той спохожда хронично болните (най-вече хипертониците и страдащите от атеросклероза) при променливо време – когато температурите скачат, влажността и налягането силно варират или внезапно се появи силен вятър. Тези условия са изпитание не само за сърцето, но и за кръвоносните съдове, които захранват главния мозък и вътрешното ухо, където се намира вестибуларният апарат. Когато нервните клетки усетят кислороден глад, те започват да работят поотделно, в резултат на което човек губи пространствена ориентация и му се струва, че всичко около него се върти.
Световъртеж може да се появи по време на пътуване. Дължи се на несъответствието между информацията, която възприема нашият вестибуларен апарат, и това, което виждаме. Мозъкът реагира едновременно на двата сигнала и резултатът е световъртеж. При пътуване по вода той е по-силно изразен – т.нар. морска болест. На много хора им се завива свят, като гледат от височина. Това не е повод за тревога. При смяната на различни пространствени перспективи очите имат нужда от време, за да се пренастроят и да фокусират близките предмети, пише вестник „Всичко за семейството“.