Депресията, от която можем да избягаме
През есента и зимата обичайно зачестяват депресивните състояния, които се изразяват в летаргия и чувство на тъга
“Точната причина все още е неизяснена, но намалялата, а понякога и липсващата слънчева светлина се смята за най-съществения вероятен виновник – казва пред вестник „Всичко за семейството“ психиатърът д-р Владимир Николов. – Някои хора са склонни да подценяват епизодите на депресия, но те влияят върху междуличностните отношения, качеството на работа и на живот. Според американската академия по семейна психиатрия 4-6% от населението страда от сезонни психични разстройства, а в България засегнатите са между 280 000 и 420 000 души.”
Според специалиста хормоните също си казват думата. Мелатонинът се продуцира в по-голямо количество, когато човек е на тъмно, а неговото повишено ниво се свързва с по-голяма честота на депресията. Липсата на слънчева светлина понижава продукцията на серотонин – невротрансмитер, който отговаря за регулацията на настроението.
Наследствеността също е от значение за развитието на депресивни състояния. Много от пациентите имат близки родственици с различни психични проблеми. Жените са с по-предразположени към депресии, като началната им проява е след навършването на 20 години, пише вестник „Всичко за семейството“.