7 начина да се спасим от лошия дъх
Причините могат да бъдат много – от недостатъчна устна хигиена до сериозни медицински проблеми.
Най-правилно е, разбира се, да посетите зъболекаря, но междувременно нека видим кои от популярните средства наистина могат да помогнат.
Тя отстранява неприятно миришещите бактерии, които се наслагват върху него. В аптеката се продават комбинирани модели четки за зъби, на обратната страна на които има и четка за език, както и само четка за език. Друг вариант е да използвате отделна четка за зъби, която да е предназначена само за четкане на езика – тогава подберете модел с меки снопчета на главата, за да не нараните повърхността му. Търкайте колкото можете по-назад, защото бактериите обикновено се „настаняват” в задната част на езика. Правете го при всяко миене на зъбите – поне два пъти на ден след хранене и непременно вечер преди лягане.
Уви, те не могат да дадат добър резултат при борбата с лошия дъх, защото не са в състояние да отстранят бактериите и остатъците от храна по езика, които причиняват неприятната миризма. Ефектът е мимолетен непосредствено след хранене.
3. Пасти за зъби на билкова основа
Те са природни дезинфектанти и имат свежи растителни аромати. По-ефикасни са от водите за изплакване, защото употребата им е свързана и с четкане.
4. Стрък пресен магданоз
Когато неприятният дъх се дължи на някаква храна, например чесън или лук, сдъвчете пресен магданоз или няколко семенца от копър. Те ще освежат устната кухина, но няма да се справят окончателно с мириса, докато организмът не преработи храната виновник.
Народна медицина:
5. Запарка от 1 чаена лъжица смлени корени от кисел трън се залива с 250 ml кипяща вода. Настойва се 1 час и се използва за жабурене.
6. Дъвчене на мускатово орехче, като слюнката се задържа по-дълго в устата. Дозата за прием е до 1-1,5 дг.
7. 1 супена лъжица пелин се залива с 250 ml кипяща вода. Запарва се 40 минути. Жабури се поне 5 минути.
Лошият дъх може да сигнализира за сериозно заболяване