Ще се превърне ли остеопорозата в епидемия?
Бедността кара българката да обръща по-малко внимание на здравето си
“В България има около 426 000 жени с остеопороза. Едва 15 000 (по-малко от 4 %) от тях се лекуват – алармира проф. д-р Златомир Коларов. – Този факт поставя страната ни на последно място в Европа по лечение на най-често срещаното костно заболяване.
Основната причина е, че здравната каса поема едва 25% от необходимите средства за терапия.” Предполага се, че през 2020 г. това ще стане втората социално значима болест в света.
Остеопорозата се характеризира с намаляване на костната плътност и влошаване на костната тъкан, което повишава риска от счупвания. В началото протича безболезнено и безсимптомно. За наличието й най-често сигнализира фрактурата – предимно на прешлени, бедрена шийка и китката. Данните сочат, че 55% от хората над 50 години са изложени на повишена опасност от счупване. “Болестта засяга най-вече жените в менопауза, тъй като организмът престава на произвежда поддържащия костната маса естроген. Но се среща и при мъжете макар и 3-4 пъти по-рядко – казва пред вестник „Всичко за семейството“ проф. Коларов. – Жените са “по-чупливи”, но пък мъжете умират по-често от усложненията след фрактурите.”