Бобовите кълнове са убиец на анемията
Бобовите кълнове са истински концентрат на енергия и хранителни вещества
За разлика от узрелите зеленчуци, чиято хранителна стойност, прогресивно намалява, след като са били събрани, бобовиte кълнове запазват своите хранителни свойства, докато се консумират.
Бобовите кълнове са най-богатият източник на аминокиселини (протеин), витамини и минерали, а също така съдържа добро количество фибри. Те съдържат всички видове витамини (A, B, C, D, E и K), фолиева киселина и са отличен източник на желязо, калий, калций, фосфор, магнезий и цинк.
Други хранителни помощи варират в зависимост от това какъв точно сорт е самия боб. Интересно е да се отбележи, че кълновете на по-дребния, доброджански боб съдържат естроген-фитохимикали, наречени изофлавони, които са отговорни за някои от многото здравословни свойства на тези кълнове.
Ползи за здравето
Бобовите кълнове, които консумираме като салата имат високо съдържание на лесно усвоими хранителни вещества, витамини и минерали, които могат да се считат за истински мулти съставки. Въпреки това, тук ще се съсредоточим върху ползите за здравето от кълнове обикновения доброджански боб, който най-често се консумира, както у нас, така и по целия свят.
Анемия: Кълновете от боб (както и други видове бобови кълнове) са богати на желязо, което играе ключова роля в синтеза на хемоглобина и протеина открит в червените кръвни клетки. Те също са с особено високо съдържание на витамин С, който повишава абсорбцията на желязото от червата, като по този начин помага предотвратяване или лечение на анемия, причинена от недостиг на желязо.