При диета взимайте допълнително пектин
Когато в храната липсват растителни влакна, включително и пектин, това ни създава храносмилателни и куп други проблеми
Пектинът е от групата на разтворимите хранителни влакнини, а способността му да свързва водата води до разреждане на съдържимото в дебелото черво. Така той намалява вредното въздействие на неговите съставки. Подобрява функцията на дебелото черво и като ускорява преминаването на храната и предотвратява гнилостните процеси.
Свързва жлъчните киселини в червата и предпазва от образуване на жлъчни камъни. Създава защитен слой върху лигавицата на стомаха, затова е подходящ при колити, ентероколити и други обострени състояния.
Пектинът създава усещане за ситост и намалява погълнатото количество храна, затова се включва в
режими за отслабване, при стомашно-чревни нарушения, диабет. Данни от изследвания показват, че приложението му в диетите на болни с нарушена липидна обмяна понижава концентрацията на холестерола в кръвта с 18%. Пектинът сваля нивото на лошия холестерол и на триглицеридите, без да намалява нивото на полезния холестерол. Понижава и кръвната захар след прием на въглехидрати. Може да се използва за профилактика на атеросклероза, сърдечно-съдови и мозъчно-съдови заболявания. Забавя стареенето и пресича възпалителните процеси в тъканите.
Има го в дюлите, ябълките, цитрусите, бананите, зелето, цвеклото, морковите, бамята. С 500 г плодове може да се приеме около 0,5 г пектин затова се прилага пектин на прах, получен от различни плодове, пише вестник „Всичко за дома“.