Пролетта е изпитание за организма
През пролетта се вслушвайте по-внимателно в сигналите на организма
При оплаквания не се колебайте да посетите личния си лекар и да проведете необходимите изследвания. Това важи с още по-голяма сила за тези, които страдат от хронични болести на сърцето.
Медицинската статистика алармира – смъртността от сърдечен инфаркт през пролетта (март-април) е в пъти по-висока, отколкото през останалите сезони. Анализирайки фактите, учените определят като основна причина температурните амплитуди, които в някои денонощия са от порядъка на 17-20 градуса. Когато температурите са ниски, настъпва по-интензивна обмяна на веществата. Тя е резултат най-вече от повишена активност на функцията на щитовидната жлеза – факт, който играе роля за ускоряване на сърдечната дейност. Това води до повишено усвояване на кислород от сърдечния мускул и до кислороден глад. Ниските температури са причина за повишаване съдържанието на холестерола и триглицеридите в кръвта, а също и на свободните мастни киселини.
През пролетта продължават да ни атакуват грипът и настинките. Дори е доказано, че сме по-застрашени от разболяване. Времето е ту слънчево и топло, ту ветровито, влажно и студено. Организмът трудно устоява на промените, защото е поизчерпал запасите си от полезни вещества, а съпротивителните му сили са отслабнали през зимния период. Не пренебрегвайте профилактиката и избягвайте контакт с болни.
Преохлаждането е причина за обострянето на цистита и пиелонефрита.
Не бързайте при първите слънчеви лъчи да зазимите ботите и да замените топлите дрехи с къси поли и якета, пише вестник „Всичко за семейството“.