Как да преодолеем лошите навици, които пречат на щастието?
Лесно е! Не се спирайте!
В днешния несигурен свят много хора съзнателно бягат от промените или ги възприемат като заплаха. Психолозите обаче твърдят, че те са инструмент за постигане на по-щастлив живот.
Рутината води до депресия:
- Съвременният човек става все по-взискателен към себе си – искаме телата ни да не остаряват, любовните ни връзки да са свежи като в първия ден и т.н. Такива изисквания могат да ни донесат само страдания.
- Кое е общото между вечно влюбените двойки и хората, които устояват на икономическата криза? Готовност и способност да се променят сто – ред условията, противодействие на рутината.
- Разбира се, не всяка рутина е вредна. Изграденият навик всяка седмица в определен ден да играем тенис с приятели или да си организираме всеки месец по един любовен уикенд допринася за доброто ни самочувствие и емоционално равновесие. Но има и поведение, което изграждаме от страх пред промените – смятаме, че е по-лесно да живеем в позната среда, отколкото да откриваме нови ситуации. Ако сядате пред телевизора, защото искате да гледате нещо определено, всичко е наред. Но ако го правите просто защото не смеете да отидете сами на кино или да поканите някого, еднообразието в живота ви може да доведе до депресия.
- Основната грешка, която правят повечето от нас, е абсолютизъм в мисленето – или променяме всичко, или оставяме нещата така, както са били! Тази „философия” в черно и бяло ни държи неподвижни и внушава, че промяната е нещо опасно. Черногледците около нас подсилват още повече стремежа към твърдо поведение. Но има и друг начин да се реагира на живота – с гъвкавост и оригиналност, без това да означава отстъп от моралните и социалните ни принципи.
- Много хора трудно допускат дори мисълта за промяна в живота си, защото не вярват, че ще се справят – това е израз на ниско самочувствие и на слабо самопознание. Всъщност, всеки човек има силите да разкрие способностите си в нови условия.
В лапите на емоционално ядене ли сте?